Napínané stropy a stěny

JUKKA design

Tisk

Napínané stropy s fotografickým tiskem, neboli jak proměnit Váš dům v umělecký prostor.

Při navrhování domácnosti chceme dosáhnout nejen krásy a pohodlí ale také jedinečnosti. Interiér domu odráží vkus a charakter majitelů a neobvyklé detaily mohou zdůraznit jejich individualitu. Obvykle věnujeme plnou pozornost podlahové a nástěnné výzdobě ale zcela zapomínáme na strop i když je to také velice důležitý detail interiéru. Napínané stropy s fotografickým tiskem jsou skvělý způsob jak přidat originalitu místnosti a vytvořit perfektní náladu v domě.

Fotografický tisk na strop, je krásný a moderní a není na úkor kvality stropu

Je to strop, který se může stát nejjasnější a nejviditelnější součástí designu vaší domácnosti. Je úžasné, jak může obraz na stropě transformovat místnost, což jí dodává útulnost a vizuálně rozšiřuje prostor. A jaký obrázek můžete použít na Váš vysněný strop ? Téměř každý! Společnost, která takové stropy vyrábí, vám nabídne katalog s milony krásných obrázků.

Může to být abstraktní vzor nebo barevné skvrny, květiny, jasná letní obloha, imitace korun stromů, mořská voda, kopie slavných stropních fresek, motýlů, imitace skleněné kopule a mnohé další. Můžete také použít obrázek z vlastního archivu – například fotografii nebo výkres v elektronické podobě, ale musíte vědět, že obrázek musí odpovídat řadě technických parametrů a musí mít velmi velké rozlišení.

Napínané stropy vypadají sami o sobě originálně, ale nejzajímavější efekt lze dosáhnout zdobením víceúrovňových struktur s podsvícením. Vzorované napínané stropy lze použít i ve velmi složitých strukturách s kulatými nebo oválnými prvky.

Kromě krásy má napínaný strop s fototiskem spoustu čistě praktických výhod. Prakticky nevyžaduje údržbu, kromě toho, že čas od času je třeba jej otřít suchým nebo vlhkým hadříkem. To je však zřídka nutné – napínané stropy nepřitahují prach. Nebojte se, že za pár let bude strop klesat, praskat nebo bude poškrábaný – k tomu nedochází. Ani plísní se nemusíte obávat. Napínaný strop navíc umožňuje skrýt například dráty a potrubí, jakož i jakékoli nepravidelnosti samotného stropu.

Dalším velmi důležitým plusem je ochrana před vytopením. Zapomněli sousedé nahoře vypnout kohoutek? Nikdo proti tomu není imunní. Vytopení sousedy může zničit povrch jakéhokoli bytu, ale pokud máte nainstalovaný napínaný strop, nemusíte se o to starat. Strop je vodotěsný. Zachová veškerou vodu a poté ji lze opatrně vypustit pomocí zvláštního drenážního otvoru. V takovém případě nebude trpět, ani plátno samotné, ani kresba na něm.

Moderní tiskové technologie umožňují aplikovat velmi kvalitní obrazec na bezešvé plátna až do šířky 5 metrů. K vytvoření napínaných stropů s fotografickým tiskem se používá speciální inkoust. Jsou šetrné k životnímu prostředí a neprodukují látky škodlivé pro tělo, nepáchnou, nešisují ani na přímém slunečním světle a jsou voděodolné. Právě tyto vlastnosti vám umožňují instalovat napínané stropy s fotografickým tiskem v jakékoli místnosti, ať už jde o obývací pokoj, koupelnu nebo kuchyň.

Můžete si vybrat napínaný strop vyrobený z PVC fólie nebo polyesteru impregnovaného polyuretanem. Látkové stropy jsou obvykle matné, zatímco PVC  stropy jsou různé – matné, saténové nebo lesklé. Volba závisí na vašem vkusu, ale je třeba říci, že tisk fotografií na lesklých stropech je obzvláště jasný.

Tisk na plátno pro napínané stropy se provádí pomocí speciální velkoformátové tiskárny. Existují tři hlavní způsoby tisku – eko-rozpouštědlo, latex a ultrafialový tisk. Co znamenají všechny tyto pojmy?

Eko-solventní tisk se provádí pomocí inkoustů na bázi rozpouštědel, které mohou dosáhnout velmi vysokých detailů a dokonce i některých 3D efektů. Tento inkoust je odolný a během času se neztrácí a nezmizí. Toto je nejspíše nejběžnější metoda.

Ultrafialový tisk zahrnuje použití speciálního UV inkoustu – ekologického, hustého a jasného, takže se dobře hodí pro tisk obrázku na tmavý nebo barevný strop. Nevýhodou je však i to, že šířka tištěného plátna je omezena na 2,2 metru.

Pokud potřebujete obrázek větší šířky, budete muset akceptovat potřebu švu – zkušení řemeslníci ji však mohou maskovat tak, aby to nebylo patrné.

Latexový tisk umožňuje aplikovat vzor i na velmi široké plátno a poskytuje vysokou kvalitu obrazu a husté pokrytí.

Způsob upevnění stropů s tiskem.

Instalace napínaných stropu s fototiskem se neliší od instalace běžného napínaného stropu. Jedná se o velmi rychlý a čistý proces. Napínané stropní plátno je upevněno mezi profily uchycenými po obvodu místnosti. Profily se připevňují ke stěnám nebo stropům hmoždinkami nebo samořeznými šrouby. Pak je k nim připevněna stropní folie, která je předehřátá pomocí tepelné pistole – to je provedeno tak, že folie je měkká a plastická.

Po natažení se plátno nechá zchladnout a stane se elastickým a absolutně hladkým. Mezery mezi stěnami a stropem se uzavírají ozdobnými lištami. Délka práce závisí na velikosti a složitosti stropu, ale obvykle montáž je provedena do několik hodin.

Jak vybrat obrázek pro napínaný strop s fotografickým tiskem? Zaměřte se na své preference, ale nezapomeňte na vlastnosti místnosti. Strop by měl být v souladu se zaměřením a účelem místnosti. Vzor může opakovat základní tóny interiéru – například, pokud je v místnosti oranžový koberec, stejné barvy na stropě s ním „lícují“. Můžete si hrát s kontrastem výběrem barvy, která zvýrazní odstín tapety nebo nábytku.

Obrázek ve formě oblohy – jasná, nebo s malými mraky – je absolutním bestsellerem, a to není překvapivé. Podle psychologů má modrá obloha nejlepší účinek na naši náladu.

V katalogu společnosti je však mnoho dalších obrázků. Obývací pokoj v klasickém stylu bude vyzdoben reprodukcemi italských fresek a majitelé moderních minimalistických bytů si mohou vybrat abstraktní vzor. Pro strop v ložnici si můžete vybrat jemné květiny, motýly nebo vzor „hvězdné oblohy“.

Lesklé plátna jsou optimální pro místnosti s nízkými stropy – tato textura vizuálně činí místnost vyšší a prostornější. Pokud máte štěstí a žijete v bytě s vysokými stropy, bude vám vyhovovat jakékoli plátno.